Ubezpieczenie auta i innych pojazdów - verzekering

Ubezpieczenie auta i innych pojazdów - verzekering

 

 

 

UWAGA! TO JEST STARA I NIE ODŚWIEŻANA WERSJA ARTYKUŁU! KLIKNIJ TUTAJ, ABY PRZEJŚĆ DO NOWEJ WERSJI!

 

 

 

W Holandii, tak samo jak i w Polsce, jesteśmy zmuszeni opłacać ubezpieczenie dla naszego pojazdu. Które pojazdy muszą mieć osobne ubezpieczenie? Kiedy ubezpieczenie nie jest wymagane? Gdzie szukać odpowiedniego ubezpieczenia? Które ubezpieczenie jest najtańsze? Które jest najlepsze? 

 

Od czego zacząć?

Najpierw musimy ustalić, jaki pojazd chcemy ubezpieczyć... Później musimy podać odpowiednie zapytanie do wyszukiwarki. Zostanie nam wypełnienie kilku pól i dokonanie odpowiedniego wyboru ubezpieczenia.

Wybranie pojazdu:

  • samochód osobowy - autoverzekering
  • motocykl - motorverzekering
  • kamper - camperverzekering
  • przyczepa - aanhangerverzekering*
  • łódź - bootverzekering**

* przyczepy jednoosiowe z dopuszczalną masą całkowitą do 500kg nie wymagają osobnego ubezpieczenia. Podpięte pod auto wymagają zamontowania dodatkowej, białej rejestracji z numerem samochodu, który ją ciągnie. Ubezpieczenie samochodu pokrywa tą przyczepę.

** małe łodzie, które nie biorą udziału w jakichkolwiek zawodach, oraz takie, które nie wypływają w szeroką wodę, nie wymagają posiadania ubezpieczenia.

 

Używanie wyszukiwarki

Gdy wiemy już co chcemy ubezpieczyć wpisujemy to w odpowiedni sposób w wyszukiwarkę. Naturalnie, można wpisać samo: autoverzekering, motorverzekering, camperverzekering, aanhangerverzekering czy bootverzekering. Wtedy natomiast, zazwyczaj najpierw otrzymamy listę firm, które pozwolą nam ubezpieczyć pojazd u siebie. Oznacza to dla nas, że zmuszeni będziemy wpisywać nasze dane oraz dane pojazdu, w każdym formularzu, u każdego ubezpieczyciela.

 

Porównywarki

W tym miejscu przychodzą nam z pomocą - porównywarki! Jedną z najbardziej znanych porównywarek ubezpieczeń jest Independer. Jest to w sumie porównywarka wszystkiego. My skupimy się jednak na ubezpieczeniach. Lista kilku porównywarek z linkami do ubezpieczeń Samochodów Osobowych:

W Holandii nie ma tak wielkiego problemu z ubezpieczalniami. Ale zawsze przekonamy się o tym dopiero, gdy coś się stanie. Wybierzmy więc ubezpieczenie najtańsze. Musimy jednak zwracać uwagę na informację "Eigen risico" (ryzyko własne). W niektórych przypadkach będziemy musieli za naprawę zapłacić z własnej kieszeni. Zapłacimy sami kwotę DO tej podanej jako eigen risico. Dopiero resztę pokrywa ubezpieczalnia. Przed konkretnym wyborem warto też wybraną ubezpieczalnię sprawdzić podwzględem opinii i doświadczeń innych (ervaringen).

 

Inne pojazdy (oraz przyczepy)

Sprawa ma się nieco inaczej z porównywarkami do reszty pojazdów. Są, mągą być, ale nie są tak miłe dla oka jak porównywarki dla aut osobowych. Ubezpieczenia Motocykli nie należą do najdroższych. Dlatego tutaj warto zakupić ubezpieczenie od znanej firmy takiej jak np. ANWB czy KNMV.

 

Kampery... Tutaj za dużo rozpisać się nie możemy. Trzeba trochę się tym interesować, aby móc coś powiedzieć. W tej kategorii są to przyczepy (caravans) jak i auta (campers). Linki do trzech porównywarek:

 

Jeżeli chodzi o przyczepy to ubezpieczenie trzeba opłacić jeżeli dopuszczalna masa całkowita przekracza 500kg. Jeżeli dmc przekracza 750kg to taka  przyczepa musi posiadać nie tylko osobne ubezpieczenie, a własną rejestrację.Więcej o tym w osobnym artykule.

Dodatkowe informacje znajdują się tutaj https://www.depremievergelijker.nl/caravanverzekering/caravanverzekering-kennisbank/aanhanger-verzekering-kenteken/

 

Rodzaje ubezpieczeń

  • WA
  • WA + Beperkt Casco
  • WA + Volledig Casco (All risk)
WA WA + Beperkt Casco WA + Volledig Casco (All risk)
Schade aan anderen
Szkoda przez innych
Schade aan anderen
Szkoda przez innych
Diefstal en inbraak
Kradzież i włamanie
Brand, storm, natuur
Pożar, burza, natura
Ruitschade
Uszkodzenia szyb
Schade aan anderen
Szkoda przez innych
Diefstal en inbraak
Kradzież i włamanie
Brand, storm, natuur
Pożar, burza, natura
Ruitschade
Uszkodzenia szyb
Vandalisme
Wandalizm
Eigen schuld
Wina własna


Galeria