Parkowanie w niebieskich strefach - Parkeerschijfzone

Parkowanie w niebieskich strefach - Parkeerschijfzone

 

 

 

 

UWAGA! TO JEST STARA I NIE ODŚWIEŻANA WERSJA ARTYKUŁU! KLIKNIJ TUTAJ, ABY PRZEJŚĆ DO NOWEJ WERSJI!

 

 

 

 

Kiedy korzystasz z dysku parkingowego? Podczas parkowania w niebieskich strefach. Strefa taka może być wyróżniona przez znaki drogowe E10 i E11. Znaki te są często używane w połączeniu z niebieskimi liniami na ziemi, aby wskazać miejsca, w których dozwolone jest parkowanie. Obowiązek używania tarczy parkingowej w niebieskiej strefie dotyczy kierowców pojazdów mechanicznych na więcej niż dwóch kołach. W praktyce zasada ta ma zatem zastosowanie do prawie wszystkich pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykla (bez wózka bocznego). Motocykl może być zaparkowany w strefie, ale korzystanie z tarczy parkingowej nie jest obowiązkowe dla kierowcy motocykla.

 

Co to jest dysk parkingowy:

Dysk parkingowy to płaski biały dysk w niebieskim etui. Używasz go do wskazania czasu, w którym zaparkowałeś swój samochód na parkingu. Czas parkowania jest ograniczony. Zwykle są to dwie godziny. Za pomocą dysku parkingowego można zaparkować w tak zwanej niebieskiej strefie.

 

Reguły używania dysku:

 • Po zaparkowaniu samochodu ustawiasz godzinę przybycia. Godzinę ustawiasz do pełnych 30 minut. Przykładowo - jeżeli parkujesz o godzinie 8:10, ustawiasz na dysku godzinę 8:30. Jeśli przyjdziesz o 7:50, możesz ustawić wskazówkę na 8:00.
 • Dysk połóż w widocznym miejscu za przednią szybą - od strony chodnika.
 • Naruszasz zasady dotyczące karty parkingowej, jeśli parkujesz dłużej niż czas, który oznaczony jest na znaku E10 przy strefie parkingowej.
 • Naruszasz też zasady dotyczące tarczy parkingowej, jeśli ustawisz czas przyjazdu znacznie później niż Twój faktyczny czas przybycia.
 • Zazwyczaj czas parkowania wynosi dwie godziny.
 • Niezgodna z zasadami dysku parkingowego jest zmiana swojego czasu zaparkowania bez przestawiania samochodu. Nie możesz wydłużyć czasu parkowania.
 • Jeśli nie przestrzegasz zasad dotyczących tarczy parkingowej, możesz otrzymać wysoką grzywnę.
 • W strefie można parkować za darmo, ale tylko na miejscach oznaczonych niebieskimi liniami.
 • Należy pamiętać, że w obiegu znajdują się różne rodzaje dysków parkingowych z zegarem lub baterią. Są one jednak często zabronione! Prosta karta parkingowa jest w porządku.
 • W gminie można złożyć wniosek o zwolnienie z ustalonego czasu. W ten sposób możesz zaparkować dłużej niż jest to dozwolone w strefie niebieskiej. Zwolnienie obowiązuje przez dwa lata i może być używane tylko w strefie niebieskiej, dla której zostało złożone. Poszukaj warunków i złóż wniosek w swojej gminie.
 • Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych z maksymalnym czasem parkowania nie muszą mieć niebieskiej linii.

 

 

Skąd wziać dysk parkingowy:

Przedmiot ten zakupisz w większości sklepów 'z wszystkim'. Jedne z najtańszych dysków dostaniemy na pewno w sklepie Action. Cena dysku to około €1 - €2. W droższych sklepach cena może sięgać nawet €5.

 

 

 

 

UWAGA! TO JEST STARA I NIE ODŚWIEŻANA WERSJA ARTYKUŁU! KLIKNIJ TUTAJ, ABY PRZEJŚĆ DO NOWEJ WERSJI!

 

 

 Galeria