Rejestracja pojazdów w Holandii - Overschrijving

Rejestracja pojazdów w Holandii - Overschrijving

 

 

UWAGA! TO JEST STARA I NIE ODŚWIEŻANA WERSJA ARTYKUŁU! KLIKNIJ TUTAJ, ABY PRZEJŚĆ DO NOWEJ WERSJI!

 

 

Rejestracja pojazdu tj. samochodu, motocykla czy skutera, nie należy do najtrudniejszych. Przy zakupie samochodu dostajemy dowód przekazania (tenaamstellingsbewijs) oraz dowód przepisania (overschrijvingsbewijs).

1. Udajemy się do najbliższego RDW - czasem wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Jeżeli posiadamy holenderski dowód tożsamości - możemy udać się na pocztę - PostNL

2. Zabieramy ze sobą:

  • Tenaamstellingsbewijs
  • Overschrijvingsbewijs
  • Dokument tożsamości:

a) Jeżeli posiadamy - holenderski dowód osobisty lub paszport,
b) Jeżeli mamy tylko polskie dokumenty, potrzebne nam będą - dowód osobisy lub paszport oraz Uittreksel Basisregistratie Personen* (BRP, kiedyś GBA).

* Aby otrzymać dokument BRP musimy udać się do gemeente, w którym jesteśmy zarejestrowani. Prosząc o ten papier musimy ukazać dowód osobisty lub paszport oraz uiścić opłatę w wysokości około €10. Gemeente może nas poprosić o burgerservicenummer (BSN, kiedyś SOFI). Jest możliwość otrzymania dokumentu poprzez DigiD.

3. Ukazujemy dokumenty, uiszczamy opłatę - około €10. 

W sumie to by było na tyle - czekamy na kartę - dowód rejestracyjny, który przyjdzie pocztą. W tym czasie możemy poruszać się pojazdem - JEŻELI ZOSTAŁ UBEZPIECZONY I POSIADA WAŻNE APK! - podczas kontroli policji, możemy ukazać kartkę z dowodem przerejestrowania auta, którą otrzymamy w RDW.

Kiedyś było możliwe przerejestrowanie pojazdów tj. samochodów, motocykli czy skutrów na poczcie PostNL - niestety teraz zrobisz to tylko i wyłącznie posiadając holenderski dowód tożsamości.

 

Inne przydatne informacje dotyczące pośrednio lub bezpośrednio tego aryukułu:Galeria