Rejestracja pojazdów w Holandii - Overschrijving

Rejestracja pojazdów w Holandii - Overschrijving

Rejestracja pojazdu tj. samochodu, motocykla czy skutera, nie należy do najtrudniejszych. Przy zakupie samochodu dostajemy dowód przekazania (tenaamstellingsbewijs) oraz dowód przepisania (overschrijvingsbewijs).

1. Udajemy się do najbliższego RDW - czasem wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Jeżeli posiadamy holenderski dowód tożsamości - możemy udać się na pocztę - PostNL

2. Zabieramy ze sobą:

  • Tenaamstellingsbewijs
  • Overschrijvingsbewijs
  • Dokument tożsamości:

a) Jeżeli posiadamy - holenderski dowód osobisty lub paszport,
b) Jeżeli mamy tylko polskie dokumenty, potrzebne nam będą - dowód osobisy lub paszport oraz Uittreksel Basisregistratie Personen* (BRP, kiedyś GBA).

* Aby otrzymać dokument BRP musimy udać się do gemeente, w którym jesteśmy zarejestrowani. Prosząc o ten papier musimy ukazać dowód osobisty lub paszport oraz uiścić opłatę w wysokości około €10. Gemeente może nas poprosić o burgerservicenummer (BSN, kiedyś SOFI). Jest możliwość otrzymania dokumentu poprzez DigiD.

3. Ukazujemy dokumenty, uiszczamy opłatę - około €10. 

W sumie to by było na tyle - czekamy na kartę - dowód rejestracyjny, który przyjdzie pocztą. W tym czasie możemy poruszać się pojazdem - JEŻELI ZOSTAŁ UBEZPIECZONY I POSIADA WAŻNE APK! - podczas kontroli policji, możemy ukazać kartkę z dowodem przerejestrowania auta, którą otrzymamy w RDW.

Kiedyś było możliwe przerejestrowanie pojazdów tj. samochodów, motocykli czy skutrów na poczcie PostNL - niestety teraz zrobisz to tylko i wyłącznie posiadając holenderski dowód tożsamości.

 

Inne przydatne informacje dotyczące pośrednio lub bezpośrednio tego aryukułu:Galeria